Cześć, tu Złość! Czy widzieliśmy się dzisiaj?! Czy wiesz, jak bardzo jestem Ci potrzebna?! Ja Cię (a)chronię, (b)motywuję, (c)oczyszczam i (d)dodaję Ci energii!!! Prawie, jak bieganie.
Gdy jesteśmy razem skacze Ci ciśnienie, serce z klatki się wyrywa i (e)przestajesz trawić. Tego ostatniego z pewnością nigdy nie odczuwasz, ale warto wiedzieć 🙂
Cóż z tą złością począć? Z jednej strony, tłumienie negatywnych emocji wpływa niszcząco na odczuwanie szczęścia w życiu osobistym. Z drugiej strony, wyrażając złość w sposób kontrolowany świadczysz o swojej wysokiej kulturze osobistej. Dlatego pierwszym i bardzo neutralnym rozwiązaniem będzie zwykłe przyznanie, że odczuwam złość. Przyda się tu czasownik ‘BE’ (być), aby powiedzieć:
‘I AM ANGRY!’ (Jestem zła/zły!).
Możemy być źli na kogoś lub na coś. W pierwszym przypadku kłania się słowo ‘WITH’, w drugim zaś ‘ABOUT’ i mamy: ‘I AM ANGRY WITH YOU!’ (Jestem zła/zły na ciebie!) ale ‘I AM ANGRY ABOUT YESTERDAY! (Jestem zła/zły za/na wczoraj!).
W języku angielskim złość koleguje się najczęściej z trybem rozkazującym, dla przykładu: STOP IT! / LEAVE ME ALONE! / GO AWAY! (Przestań to robić! / Zostaw mnie w spokoju! / Odejdź!) Wystarczy nawet wykrzyknąć sam czasownik: ‘STOP!’ (Przestań!) i już.
Jeżeli chodząca przyczyna Twojej złości miałaby zaprzestać swoich działań wystarczy dodać DON’T przed czynnością i będziemy mieli: ‘DON’T TALK TO ME LIKE THAT!’ / ‘DON’T TOUCH THIS!’ / ‘DON’T TELL ME WHAT TO DO!’ (Nie mów do mnie w ten sposób! / Nie dotykaj tego! / Nie mów mi, co mam robić!). Tutaj również, jeżeli powiesz samo ‘DON’T’ (tutaj: Przestań!), sprawę załatwisz.
Nabierze to łagodniejszej formy, jeżeli zakończysz swoją wypowiedź poprzez ‘WILL YOU?’, na przykład: ‘LEAVE ME ALONE, WILL YOU!?’ (Zostaw mnie samą, dobrze?!). Może to jednak spowodować, że adresat nie wykona polecenia, bo pomyśli, że może ma zostać.
Przeczeniem do WILL jest WON’T, które przyda się, kiedy chcesz poinformować o właśnie podjętym w złości postanowieniu na przyszłość: ‘I WON’T DO IT!’ (Nie zrobię tego!) Konstrukcyjnie jest to bardzo proste. Zwyczajnie, po WON’T dajesz czynność, której wykonania odmawiasz i już: ‘I WON’T JUMP!’ / ‘I WON’T EAT THIS SOUP!’ (Nie skoczę! / Nie będę jadła tej zupy!)
W złości przydają się również czasowniki modalne, takie jak MUST (musisz), CAN’T (nie możesz) oraz MUSTN’T (nie wolno): ‘YOU MUST END THIS RIGHT NOW!’ / ‘I CAN’T STAND IT ANYMORE!’ / ‘HE MUSTN’T SAY THAT IN PUBLIC!’ (Musisz skończyć z tym natychmiast! / Nie zniosę tego dłużej! / Jemu nie wolno mówić tego publicznie!)
Możesz również użyć MUST w pytaniu. Zmienia ono wówczas formę i mamy: ‘DO YOU ALWAYS HAVE TO TREAT ME LIKE THAT?’ / ‘DO YOU ALWAYS HAVE TO ACT LIKE THAT?’ (‘Czy ty zawsze musisz mnie tak traktować? / Czy ty zawsze musisz zachowywać się w ten sposób?) Zwróć uwagę na dodatkowe użycie słowa ‘ALWAYS’ (zawsze), które sugeruje, że ta sytuacja nie dzieje się po raz pierwszy, co może zbić naszego rozmówcę z tropu, bo zapewne sobie tego nie przypomina.
W złości wykorzystuje się również zwrot ‘BE GOING TO’, który tradycyjnie używamy informując o swoich zamiarach. Mamy więc: ‘YOU’RE GOING TO APOLOGISE MARY!’ / ‘I AM NOT GOING TO LISTEN TO THAT!’ (Przeprosisz Marysię! / Nie będę tego słuchać!)
Dodatkowo, możesz chcieć przypomnieć swojemu rozmówcy, jakie wydarzenie z przeszłości jest przyczyną Twojej złości. Tutaj możesz skorzystać z czasu Past Simple: ‘YOU DIDN’T ASK ME! (Nie zapytałeś mnie!) lub Past Continuous, jeżeli chcesz podkreślić, że ta czynność trwała ‘I WAS WAITING FOR TWO HOURS! (Czekałem dwie godziny!). Ewentualnie Present Perfect Continuous, jeżeli nadal czekasz a ona dzwoni, że jeszcze trochę się spóźni i ty sobie pomyślisz: ‘I HAVE ALREADY BEEN WAITING FOR TWO HOURS!’ (Ja już czekam od dwóch godzin!).
Ostatecznie może przyjść ochota, aby zwrócić uwagę rozmówcy na to, co właśnie robisz a co jest skutkiem odczuwanej aktualnie złości. Wtedy wykorzystasz czas Present Continuous, na przykład:
‘I AM LEAVING! (Wychodzę!).
Till next time. (Do następnego razu.)
Wielkie dzięki za udostępnianie!!!
Linki:
https://izzilingo.pl/
https://quizlet.com/izziLingo
https://www.instagram.com/izzilingo/
https://www.facebook.com/izziLingo/
https://twitter.com/IzziLingo
https://www.snapchat.com/
https://www.youtube.com/channel/izziLingo