(Coś do medytacji) Kilka spraw z angielskim

Posted on wrzesień 14, 2018

W tym linku (https://w3techs.com/technologies/history_overview/content_language) znajdziesz tabelę. Na 10 milionów najważniejszych stron internetowych świata 1,8% jest w języku polskim, natomiast 53,2% w angielskim. 180 000 do 5 320 000.

Mało mamy :). Chociaż u nas są perełki (http://lubimyczytac.pl/ksiazka/287611/metacybernetyka), których u nich nie ma! (Tak na marginesie to szkoda, że tak cicho o cybernetyce i panu Marianie Mazurze http://www.autonom.edu.pl/publikacje.php.)

Internet jest źródłem wiedzy. Podobno bardzo często jedynym źródłem. Czytając tylko w języku polskim mam dostęp do zaledwie ułamka informacji i na takim ułamku opieram całą swoją wizję rzeczywistości i podejmuję decyzje. Gdyby Polska była zamkniętą wyspą, to OK, ale nie jest.

Weźmy coś jeszcze ciepłego. Jaki procent tematów z ostatniego „gorącego” wywiadu z Elonem Muskiem (https://youtu.be/ycPr5-27vSI) przeciekł do nas? Rozmowa trwała 2,5 godziny.

A co z aktualnością wiedzy, jeżeli czytam tylko po polsku?
W 2010 w USA wydano http://lubimyczytac.pl/ksiazka/195804/rework . Polskie tłumaczenie pojawiło się w 2014. Była to wtedy nowość na naszym rynku, ale czy nowość? Czytając tylko po polsku możesz się nie doczekać.
Choć podejrzewam, że są ludzie którzy odnoszą spore korzyści na tej sytuacji. Można przecież robić za coacha i mentora powtarzając rzeczy, które ktoś inny napisał i stale mając nadzieję, że nikt tego nie przetłumaczy na polski 🙂

Jacek Bartosiak (http://jacekbartosiak.pl/) pisze, że najważniejszy jest dostęp do zasobów i kontrola szlaków ich komunikacji. Wiedzieć coś na czas, wiedzieć wcześniej, to duża wartość, to zasoby. Znając język polski i język angielski masz łącznie dostęp do 55% wiedzy w Internecie. OK, 55 to nie 100%, … ale dużo więcej, niż 1,8.

Na tych 55% zwróciłem ostatnio uwagę na dwie strony: https://jordanbpeterson.com/ i https://kinstretch.com/. Może to coś fajnego? Jest i po polsku: https://jordanbpeterson.pl/ 🙂

Till next time. (Do następnego razu.)

Wielkie dzięki za udostępnianie!!!

Linki:
https://izzilingo.pl/
https://quizlet.com/izziLingo
https://www.instagram.com/izzilingo/
https://www.facebook.com/izziLingo/
https://twitter.com/IzziLingo
https://www.snapchat.com/
https://www.youtube.com/channel/izziLingo

 

Leave a Reply